Terugblik op 2016

0 min read
1/25/2017

2016-reviewVanuit mijn rol als productmanager Domeinen vertel ik ons team aan het begin van ieder jaar altijd graag wat er het afgelopen jaar gebeurd is op het gebied van domeinen en domeingerelateerde zaken. Zoals je weet heeft Openprovider kantoren in vier landen en ieder land heeft zijn eigen focus. Het bedrijfsbreed bijpraten zorgt voor meer betrokkenheid en brengt iedereen op de hoogte van de ontwikkelingen. In mijn presentatie enkele weken geleden kwam de vraag naar boven waarom we dit eigenlijk niet met onze klanten delen. En inderdaad: het is een presentatie zonder al teveel vertrouwelijke informatie, dus waarom ook niet! Hierbij een overzicht van wat er in 2016 gebeurd is op het gebied van domeinen.

2016 in een oogopslag

2016 was het jaar van…

 • … 31% groei in domeinvolume: we hoopten ons miljoenste domein nog in december vast te leggen, maar helaas hebben de stille dagen rond Kerst dit vertraagd. Op 24 januari hebben we deze mijlpaal wél bereikt en de domeinnaam in kwestie kon geen betere zijn: juistekoers.nl! Onze reseller die dit domein heeft vastgelegd heeft een waanzinnige actie-camera gewonnen!
 • … de release van 22 “normale” accreditaties: 3 gTLD’s (.asia, .pro en .xxx) en 19 ccTLD’s (onder andere .co.nl, .tv, .fi en .cl). Onze 12 nieuwe gTLD-accreditaties komen daar nog bovenop.
 • … 50 volledige registrar-overnames: waaronder de op één na grootste SIDN-overname ooit (35.000 domeinen), maar we hebben ook migraties van .be-, .eu- en gTLD-domeinen gehad.
 • … de grootste “brute force” tot nu toe: 1.824 .shop-domeinen stonden klaar om geregistreerd te worden op het moment dat de General Availability van start ging (vandaar de term “brute force”). We hebben hier 83% van kunnen vastleggen. Dit is minder dan ons gemiddelde van 91%. De voornaamste reden is het grote aantal generieke domeinnamen dat was aangevraagd.
 • … en 24 andere brute forces: van .cloud tot .store, van .blog tot .barcelona.
 • … verbeterde communicatie: zowel intern (regelmatige rapportages en updates, toewijzing van één iemand die de communicatie overziet) als extern (verbeterd nieuwsbriefproces, gestructureerdere updates naar onze Supreme-members).
 • … en twee fantastische partnerevents: oké, dit is niet direct domeingerelateerd, maar we zijn er wel trots op!

Eindejaarsstatistieken

Jaarlijkse domeinvolumes

Als we kijken naar onze jaarlijkse volumes, dan zien we dat onze primaire markten de snelste groeiers zijn: binnen .nl sluiten we het jaar af met 27% meer domeinen, binnen .es zelfs met 47% groei. Twee opvallende ontwikkelingen zijn de grote groei in “overig” en de grote daling in .it-domeinen. Het eerste is het gevolg van een zeer succesvolle .nu-campagne en het tweede van het afsluiten van een aantal frauduleuze resellers.
Voor 2017 verwachten we dat de steeds snellere groei doorzet.
Groei extensies

Globale registry-rankings

Verschillende registries bieden inzicht in hoe hun registrars het doen qua volumes. De onderstaande grafiek laat voor een aantal van deze registries zien waar Openprovider staat. Hoewel niet alle registries dit soort statistieken publiceren kunnen we wel vanuit verschillende publieke en afgeschermde bronnen uitrekenen dat Openprovider zich stevig binnen de top-50 van grootste registrars ter wereld bevindt, vermoedelijk ergens tussen plek 40 en 45.
Registry-rankings

Registry-accreditaties

Hoewel we in volumes “slechts” ergens rond plaats 40 staan, krijg je een heel ander plaatje als je kijkt naar de registry-accreditaties. Wij geloven dat we onze klanten het beste kunnen bedienen als we dicht bij de bron zitten: dit geeft ons meer controle, meer invloed en betere prijzen. Ons Membershipmodel is op deze overtuiging gebaseerd.
Voor nieuwe gTLD’s vertaalt zich dit in onze merkbelofte: directe accreditatie bij alle nieuwe gTLD’s. Maar we doen niet alleen de nieuwe gTLD’s zelf: eind 2016 beheerden we 56 ccTLD- en legacy gTLD-accreditaties. Dit heeft zich vooral de afgelopen paar jaar sterk ontwikkeld:
Groei accreditaties

Nieuwe gTLD’s

Hoewel je je kan afvragen of nieuwe gTLD’s nog wel zo “nieuw” zijn, staan ze nog steeds als zodanig bekend en worden ze nog steeds zo in de markt gezet. Om die reden wijd ik er graag een apart hoofdstukje aan! Overigens, als je meer cijfertjes wilt zien, bezoek dan ntldstats.com (mijn favoriet!) of lees mijn korte blogpost hierover.
Met zo rond de 32.500 nieuwe gTLD-registraties (uit een totaal van 27,6 miljoen) zijn we verre van de grootste registrar. Als je echter wat meer in detail gaat kijken, lijken deze getallen sterk gemanipuleerd te zijn: een snelle telling leert dat meer dan 22 miljoen domeinen in de top-25 gedurende langere tijd en soms nog steeds (zo goed als) gratis weggegeven worden. Kijk eens wat er bij de grootste registrars aan de hand is:

 • Nummer #1, Chengdu, heeft 4,6 miljoen domeinen onder beheer, waarvan tenminste 95% in extensies die ooit onder de $1 verkocht zijn.
 • Nummer #2, Alibaba, heeft 3,5 miljoen domeinen onder beheer, waarvan tenminste 93% in extensies die ooit onder de $1 verkocht zijn.
 • Nummer #3, Alpnames, heeft 2,9 miljoen domeinen onder beheer, waarvan tenminste 99% in extensies die ooit onder de $1 verkocht zijn.
 • De eerste serieuze registrar is GoDaddy op plek #6 met 1,4 miljoen domeinen onder beheer.

Dit komt overeen met het bekende gegeven dat China (de eerste drie genoemde registrars zijn alle drie Chinees) heel veel investeert in domeinnamen – en niemand weet nog precies waarom… De vraag is ook wat er gaat gebeuren over een paar jaar: voelen de registries zich verplicht om de prijzen laag te houden om volumes vast te houden of gaan de prijzen omhoog? En indien dat laatste, wat voor effect heeft dat op het aantal geregistreerde en verlengde domeinen?

Diversificatie

Terug naar de plaatjes. Enkele maanden geleden noemde de blog DomainIncite.com Openprovider in een lijst met registrars met de meeste verschillende gTLD-registraties. Ik heb deze analyse opnieuw uitgevoerd voor alleen de nieuwe gTLD’s. Hoewel Openprovider in absolute aantallen misschien niet de grootste is, behoren wij wel tot de top waar het gaat om het aantal geregistreerde (en daarmee samenhangend, aangeboden) verschillende domeinextensies. Vier van de zes registrars boven ons krijgen een deel van hun volume uit merkextensies zoals .skype, .google en .fox – extensies die wij niet kunnen registreren. Ons team is trots op deze statistieken!
nTLD diversificatie

Grootste aantallen

Wat zijn de grootste extensies die wij beheren? Onderstaande grafiek toont de top-10. Vergeleken met vorig zijn er een paar nieuwe extensies in de lijst gekomen, simpelweg omdat ze vorig jaar nog niet bestonden, zoals .shop en .barcelona. Drie andere extensies zijn sterk gegroeid vanwege op maat gemaakte promoties met enkele klanten, die zeer succesvol bleken: .online, .club en .xyz.
nTLD top volumes

Registrar-rankings

Als we naar de wereldwijde registrar-rankings kijken staat Openprovider voor veel extensies in de top-10. Het valt hierbij op dat dit voornamelijk de complexe of sterk gereguleerde extensies zijn, of extensies waarvan de accreditatie duur of veeleisend is. Dit is een fantastisch resultaat van onze merkbelofte: omdat we alle extensies bieden weten andere registrars waar zij moeten zijn om de bijzonderdere extensies te registreren. Zo hebben we enkele van de grootste merkenbureaus ter wereld aan zien kloppen om domeinen te registreren in moeilijk te verkrijgen extensies. Naast de lastige extensies zie je ook dat de geografische extensies het goed doen:
nTLD registry rankings

Marktaandeel

Hoe vertaalt zich dit in marktaandeel? De grafiek toont het antwoord! Wat ik net schreef is hier ook van toepassing: de enige echt generieke extensie is .town, alle andere extensies waar Openprovider een substantieel marktaandeel heeft zijn geografisch, zwaar gereguleerd of erg duur.
nTLD marktaandeel

Vooruitblik op 2017

Nu ik teruggeblikt heb op het afgelopen jaar, is het ook leuk om eens naar het komende jaar te kijken. In 2017 zal onze primaire focus liggen op procesverbeteringen: het aantal extensies en mogelijkheden in Openprovider is gedurende de afgelopen jaren organisch gegroeid. We bieden complexere extensies aan met nieuwe regels of features en we hebben veel domeingerelateerde tools toegevoegd. In 2017 gaan we dit vanuit alle invalshoeken onder de loep nemen om je te verzekeren van een nóg betere gebruikerservaring!
Nieuwe accreditaties zijn nog steeds belangrijk, maar niet meer topprioriteit. Omdat we met onze eigen accreditaties nu meer dan 99% van ons totale domeinvolume zelf in beheer hebben zullen nieuwe accreditaties gebaseerd moeten zijn op klantvraag of groeikansen.
Vergeet niet dat ik het hier alleen over de productgroep “Domeinen” heb. We zullen ook verder werken aan onze nieuwe producten PowerPanel en SMBinvoices, ons SSL Panel verder verbeteren en aan de slag gaan met veel verschillende grotere en kleinere projecten.

Subscribe to our newsletter

What are you waiting for?

Create an account today - it’s fast and free

Loading...